מחנה עאיְדַה (Aida)

אזור: ע׳זה (עזה)

רקע:


נוסד: 1950
שטח: 0.071 קמ"ר
אוכלוסיה מוערכת: 3,150(נכון ל2014)
צפיפות אוכלוסין מוערכת: 77,464 פר קמ"ר(נכון ל2014)

מחנה עאידה נוסד ב-1950 על אדמה של ממשלת ירדן שהושכרה לאונר"א. המחנה ממוקם בין בית-לחם, בית ג'אלה וירושלים. המחנה מוקף למחצה ע"י חומת ההפרדה וממוקם סמוך להתנחלויות הר-חומה וגילה, הבנויות בניגוד לחוק הבין לאומי. גורמים אלו, יחד עם נוכחות צבאית מתמדת וקרבת המחנה למחסום בית לחם-ירושלים, חשפו את המחנה למספר בעיות אבטחה. ביניהן, פשיטות על ידי כוחות הביטחון הישראלים, עימותים בהם מעורבים תושבי המקום, ביניהם ילדים רבים, ועלייה במספר הנפגעים כתוצאה משימוש מופרז בכוח על ידי כוחות הביטחון הישראלים.

לאחר הסכמי אוסלו, מרבית תושבי עאידה עברו לשליטת הרשות הפלסטינית (שטחי A), אך חלקם, אלו המתגוררים בפריפריית המחנה (למשל בסמיכות לכביש הראשי לצד חומת ההפרדה) סופחו לשליטה ישראלית (שטחי C). כתוצאה מכך, לתושבים יש גישה מצומצמת לאפשרויות עבודה בישראל ומזרח ירושלים. בנוסף, החומה בודדה את המחנה מאזורי הבילוי שבעבר היו זמינים לתושבי המקום.


בעיות מרכזיות
מערכות אספקת המים, הביוב והחשמל ישנות ובמצב עגום. לאחר הסכם עם רשות המים הפלסטינית, מים מסופקים למחנה במשך יומיים בכל שבוע שני. בזמן זה התושבים מחדשים את מלאי המים שלהם. מאחר ומערכת המים לא שודרגה מ-1972 ישנן נזילות רבות.
תושבי עאידה חשופים לעימותים רבים עם כוחות הביטחון הישראלים כתוצאה מקרבתם לחומת ההפרדה.
ע"פ סטטיסטיקות של אונר"א, ב-2014, 282 פליטים (מתוכם 33 קטינים) נפצעו ואחד נהרג במהלך מבצעים של כוחות ביטחון ישראלים. ב-2013, 215 פליטים (מתוכם 49 קטינים). מספר מבצעי החיפוש והמעצרים על ידי כוחות הביטחון הישראלים גדלו מ-31 ב-2012 ל-186 ב-2014.
לתושבי המחנה גישה מצומצמת לאפשרויות עבודה.
מאז 1950 גבולות המחנה לא התרחבו, אך האוכלוסייה יותר מהכפילה את עצמה. בהתחשב בשטח המצומצם, תושבים יכולים לבנות רק לגובה בכדי להתמודד עם הגידול באוכלוסייה. מבנים רבים אינם בטוחים מאחר והיסודות של המבנים לא נועדו לשאת יותר משתי קומות. צפיפות היתר, האוורור הלקוי והעדר הפרטיות משפיעים באופן שלילי על הבריאות הנפשית והפיזית של התושבים.

 

UNRWA West Bank Public Information Office (March 2015), Aida Camp: http://www.unrwa.org/where-we-work/camp/aida-camp

UNRWA West Bank Public Information Office (March 2015), Aida Camp: http://www.unrwa.org/sites/default/files/aida_refugee_camp.pdf