סעיד אבו אל-נחס אל-מותשאאיל, הלא הוא אשר ביש גדא האופסימיסט, כבר הודיענו פעם, באמצעות אמיל חביבי הזכור לטוב, שהיה לימים חתן פרס ישראל לספרות, דבר זה: "נעלמתי, אך לא הלכתי לעולמי". ואולי כך ביקש ללמדנו, שבין ה"נעלם" ובין ה"עולם" יש קשרים סמויים מן העין, ואפשר שהמת לא מת והנפטר לא נפטר ומי שהלך לעולמו עדיין מסתובב בעולמנו. והדבר הזה הגיח מן השכחה ביום ההלוויה של פייסל אל-חוסייני ואינו מרפה.

חביבי, שהפקיד בידינו בספרו הידוע את הכרוניקה המופלאה של היעלמות האופסימיסט, ביקש בצוואתו שלו, שעל מצבתו תיכתבנה שלוש מילים בלבד, "באקי פי חיפה", שתרגומן לעברית אומר: "נשארתי בחיפה". פייסל אל-חוסייני לא נזקק להתרסה מן הסוג הזה. דור חביבי הלך ודור אל-חוסייני בא, ועל מקום ההכחשה של פעם באה עכשיו ההודאה: הנה כך, ה"נשארתי בירושלים" של אל-חוסייני היה כבר לעניין טבעי, דבר מובן מאליו, זכות מולדת שהכל מכירים בה, כמעט הכל.

ישראל הרשמית, סרה וזועפת, נאלצה לפעול ביום ההלוויה בניגוד להכרתה. היא הסיגה את החיילים לאחור, אל שולי הכביש המוביל מרמאללה לירושלים, השביתה את המחסומים שבדרך ופתחה בפני ההמונים הפלסטינים את הנתיב היישר לרחבת המיסגדים שבהר הבית. תהלוכת האבלים היתה כך למצעד לאומי שוצף ואל-קודס הפכה, לפחות לשעה קלה, לבירת פלסטין. לרגע נדמה

היה שהמת הידוע שב לחיים, לקול התרועות שגלש מעל החומות, לעורר עם וארץ.

                                             ///


בדיוואן שבאוריינט האוס, מקום שבו נהג פייסל אל-חוסייני להקביל את פני אורחיו, היה ציור תולה על קיר: חרש זכוכית יושב לנוכח תנור אש ובידו תפס ברזל שבקצהו גוש לוהט, כמו פיסה שנתלשה מן השמש. אפשר, חשב מי מן האורחים, שהגוש הלוהט הזה, זכוכית מותכת, בא לרמז שהחומר כבר מצוי ביד אמן אך עיצובו עוד לא הושלם וצורתו הסופית עדיין בגדר חלום.


 Palestinian Houses, Baramaki family, Musrara / בתים פלסטינים, בית בארמכי, מוסררהPalestinian Houses, Akel family, Deir Yassin / בתים פלסטינים, בית עקל, דיר יאסיןPalestinian Houses, Lifta / בתים פלסטינים, ליפתאPalestinian Houses, Rashid family, Talbieh / בתים פלסטינים, בית הארון אל-ראשִיד, טלביהPalestinian Houses, Barhoum family, Maliha / בתים פלסטינים, בית ברהום, מלחהPalestinian Houses, Sakakini family, Katamon / בתים פלסטינים, בית סכאכיני, קטמוןPalestinian Houses, Kalabian family, Talbieh / בתים פלסטינים, בית קלביאן, טלביה