גלריה בנימין מארחת את עמותת זוכרות בתערוכה קבוצתית חדשה:

מישהו ראה פעם תצלום של מסתנן?

אמנים: מיכל בראור, ניר הראל, מאי עומר, רונית צתרי

אוצרת: דבי פרבר

פתיחה: יום חמישי 7 למרץ 2019, 19:00

בעידן של כיבוש העולם כתמונה, להעדרותם של דימויים משדה הראייה ישנה השפעה על האופן בו תופעה מקבלת משמעות או נמחקת מהתודעה, כיצד היא נראית או נותרת באפלה. החל משנות ה-50 הופיע אובייקט חדש בשיח הישראלי: ״הסתננות״. עשרות אלפי פליטים פלסטינים חדרו דרך גבולות המדינה על מנת לנסות לשוב אל בתיהם ואדמותיהם, להשיב לעצמם את חפציהם שנותרו מאחור ולבקר את קרובי משפחתם. בשיח הציבורי לבשה זו את צורתה של הבעיה המדינית החמורה ביותר, כזו שהעניקה להם את התואר ״מסתננים״. חרף מרכזיותה של התופעה, ההסתננות מופיעה בשיח כמעט ומבלי תיווך של דימויים חזותיים ובפועל הופעתה כשל אובייקט שאינו נראה. נוכחותם של אותם פליטים/מסתננים כהיעדר שימשה כנקודת המוצא לאמנים המשתתפים, ואלו מציעים נקודת מבט מן ההווה, הווה המכיל את האירוע ההיסטורי כסימן חומרי, שאי אפשר לפטור אותו או להיפטר ממנו.

* כותרת התערוכה הינה פרפרזה על כותרת הפרק בספרה פורץ הדרך של חוקרת הצילום אריאלה אזולאי ״האמנה האזרחית של הצילום״ (2006) הדן בהיעדרם של תצלומים המתעדים אונס מהספירה הציבורית.
 

כתובת: גלריה בנימין, שביל המרץ 5, בנין 7, קומה 3, תל אביב
שעות פתיחה: רביעי 11:00-14:00, חמישי 16:00-19:00, שישי, שבת 11:00-14:00

עוזרת אוצרת: מאיה יבין | עיצוב גרפי: הסטודיו (אביגיל ריינר ושלומי נחמני) | תרגום לאנגלית ועריכה לשונית: עמי אשר | תרגום לערבית: גלוקל שירותי תרגום | תודה לחברות וחברי גלריה בנימין על האירוח הנדיב של התערוכה בחללם ושיתוף הפעולה ולצוות זוכרות: רחל בית אריה, עמר אלע׳בארי, עמיה גלילי, נטשה דודינסקי ונג׳וואן בירקדאר

לאירוע בפייסבוק לחצו כאן

תאריך נעילת תערוכה: 6.4.2019