ספרות מומלצת

אלימות מכוננת: 1947-1950
עַוּדָה
אומרים ישנה ארץ

סדרת חוברות זכרון זוכרות

זוכרות את גַ'לַמֶה
זוכרות עין אל-מַנְסי
זוכרות את עַגּ'וּר

עתונות

פצע דיר-יאסין נפתח מחדש מחבר.ת: יוני מנדל
31/03/2007
מחקרו של מילשטיין עוסק במספר סוגיות. לדבריו, מספר ההרוגים עמד בתחילה על 254 בני אדם וירד בסוף ל-110. מילשטיין טוען כי "כלל לא היה טבח", אלא "לוחמה בשטח בנוי בה יש נפגעים רבים". את העדויות הפלסטיניות על ההתעללות והפגיעה בנשים וילדים הוא משווה ל"הגזמה לגבי הטבח בג'נין בזמן 'חומת מגן'. "אוכלוסיה אזרחית עלולה להיבהל בזמן מלחמה, פחד פסיכולוגי שגורם להחמרת התיאורים".היום יצויין בדיר-יאסין טקס יום השנה ה-59 לטבח. השנה, נאלצים המארגנים להתמודד עם ספר חדש שמנסה להפריך את העובדות.
שלטים לכפרים מחבר.ת: תום שגב
31/05/2001
שמות הכפרים הערביים ותולדות הריסתם אכן אינו מצוין על שלטי זיכרון, אך פרסום בהוצאת כרטא ומשרד הביטחון, "כל מקום ואתר", מציין כמה משמות הכפרים שקדמו ליישובים אשר קמו על חורבותיהם; בדרך כלל הספר מציין כי המדובר בכפר "נטוש". עיריית ירושלים נכנעה לא כבר למציאות וקבעה שלטים גדולים המנחים את הנהגים לשכונת טלבייה, זה שמה הערבי המקורי של השכונה. איש אינו משתמש בשמה הישראלי - "קוממיות".הצעה לקבוע שלטי זיכרון על חורבות כפרים ערביים מחוללת סערה בקיבוצים
''אנחנו לא מתכננים את הזכות, אלא את השיבה'' מחבר.ת: מיכאל יעקובסון
30/11/2011
שתי כנסיות מרשימות, המתחבאות ביער כפר החורש סמוך לנצרת, הן עדות לכפר מעלול שהיה כאן. בני הכפר מעולם לא שכחו: הם שיפצו את הכנסייה, והצעירים מתכננים את בניית היישוב מחדש. זכותם?