הדבר היחיד שנותר מהכפר הנו המסגד. המסגד כיום מגודר ולבנים חוסמות את הכניסות אליו. אך הגידור יחסית חדש - הוא נמצא שם משנת 1995 . עד אז היו אנשי הכפר נכנסים להתפלל כל יום שישי. מאז הם מתפללים בקיץ ובחורף תחת צלו של עץ. שטח המסגד הוכרז שטח סגור. אנשי הכפר הראו לנו התכתבות שהם ניהלו עם שמעון פרס, צווי בג"צ שמאפשרים להם להיכנס ולשקם את המסגד. אך המסגד סגור מוזנח ומגודר.

כפר אלע'בסייה מיהר להרים דגל לבן ב- 1948 , ואפילו קיבלו את כוחות ההגנה עם קפה חם. האיש שהניף את הדגל הלבן מעל המסגד נורה למוות ואחריו נרצחו נוספים. ב-1950 תושבי הכפר צוו לעזוב את הכפר והובטח להם שיורשו לחזור אחרי שהצבא יתרגל במקום לוחמה בשטח בנוי. עבר שבוע ושבועיים. אנשי הכפר החלו להגיע בלילות לקחת מצרכי מזון בסיסיים שנשארו בבתים. כל מי שנמצא בלילה בכפר נורה. בג"ץ אישר בסופו של דבר את חזרתם אבל הצבא הכריז על המקום כשטח צבאי סגור, ומונע את חזרתם.

אחמד אבו פואד סיפר כי משפחתו הייתה מבין האחרונות לעזוב את הכפר. סבא וסבתא שלו סירבו בכל תוקף לעזוב ונשארו לחיות בצריף ליד המסגד עד שהסבא נפטר.

התחושה הייתה שמארחינו לא רוצים להכביד עלינו, לגרום לנו מועקה. הם ניסו לשמור עלינו מפני הסיפורים הקשים. Ghabassiyya Tour 2002 (6)Ghabassiyya Tour 2002 (3)Ghabassiyya Tour 2002Ghabassiyya Tour 2002 (2)Ghabassiyya Tour 2002 (4)

כפר/עיירה: