כמאתיים איש/ה התכנסו ברחבת מסגד סידנא עלי ב 12.11.2005 כדי לבקר בכפר אלחרם שהיה סמוך לו עד לנכבה בשנת 1948. גם שוטרים בשבע ניידות משטרה התכנסו במקום למנוע הפרות סדר.

מוחמד אלמסרי שנולד באלחרם סיפר על זיכרונותיו מהחיים בכפר. הוא סיפר כיצד נאלצו לעזוב בעקבות אלימות של יהודים בסביבה ומעשה טבח במשפחת שובּכּי קרוב לכפרם. משפחתם עזבה לטייבה אחרי שקשרים טובים עם יהודים סייעו להם להישאר בארץ.

הופקה חוברת מיוחדת בעברית ובערבית על הכפר. לצערנו נשמט מהחוברת קרדיט לעמית לנדאו על תרומתו באיסוף החומר ותמלול הראיונות. היוזמה לחוברת זו ובכלל לביקור בכפר היתה של קרן צרפתי, שפנתה לזוכרות בהצעה לסייע בנושא. היא ראיינה את העקורים, תמללה אותם ותרמה טקסט שלה לחוברת.

עיסאם מסארוה נולד אף הוא בכפר ושב זו הפעם השנייה בלבד בחייו לביקור במקום. הוא סיפר על הקשרים המיוחדים שהיו לו כילד עם משפחה וילדים יהודים איתם חי בשכנות ברשפון, שהיה חלק מאלחרם.

מראם מסארויה בתו, ועיסאם מסארוה חיג'אזי, בנה של מראם, סיפרו על הקשר והמחשבות שלהם לגבי הכפר והנכבה, כדור שני ושלישי למה שהתרחש ב-1948

ד"ר אורי דיוויס גדל כשכן לכפר, בכפר שמריהו. הוא סיפר את חוויותיו ואת מחשבותיו לגבי גירוש אנשי המקום וגזילת רכושם.

דנה, שכנה אף היא, שמעה בהתרגשות רבה את העדויות וביקשה לומר מספר מילים. המילה החשובה שלה היתה "סליחה" שהיא ביקשה באופן אישי ופומבי מעקורי אלחרם על שלא ידעה, על שחיה שם תמיד בהתעלמות מסיפורם ובמידה מסוימת על חשבונם.

דורותי סיפרה שהגזל נמשך היום ע"י המתנחלים והמדינה בשטחי הכיבוש של 1967.

הוצב שלט בערבית ובעברית שציין את הכפר אלחרם. הוא סולק מהמקום חצי שעה אחרי האירוע.

בסיום הושמע השיר של להקת הבילויים "נפלא פה" שכמו נכתב במיוחד עבור אירוע זה. הנה חלק ממנו:

ערביי הרצליה כבר לא ערבים
החתול עשה "מייאו" וגם הכלבים
ערביי כפר שמריהו טובים
ערביי הרצליה כבר לא כועסים
החמור עשה "איה" וגם הסוסים
ערביי הרצליה רוסים
נפלא פה, נפלא פה, נפלא פה
תבואו, השמש כל בוקר עולה פה
נפלא פה, נפלא פה, נפלא פה
תבואו – תבואו מהר Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (13)Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (12)Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (10)Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (2)Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (25)Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (17)Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (24)Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (23)Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (9)Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (14)Sidna Ali AlHaram Tour 2005 (11)

כפר/עיירה: