הם צעירות וצעירים פלסטינים אזרחי המדינה, הנפגשים כבר שלוש שנים, מדמיינים ומתכננים את השיבה לכפריהם שנמחקו. במסגרת פרויקט "עודנא"-שבנו בעברית, שמטרתו להגביר את מודעות הדור הצעיר לנכבה וליצור מודלים אפשריים של שיבה, יצרו צאצאי העקורים מאללג'ון סרט המתאר את סיפור הגירוש.

שפה: עברית עם כתוביות בעברית ותרגום לאנגלית 

צילום: דמיטרי וייסברג
עריכה: דמיטרי וייסברג
כתב/ת: חנה בן משה
קריינות: חנה בן משה
הכתבה הופקה על-ידי: הטלוויזיה החברתית

--------------

פרויקט עֻדנא (שבנו) הוא פרויקט פוליטי-חינוכי לקידום חשיבה על משמועותה של השיבה בפועל של הפליטים הפלסטיניים לעריהם\כפריהם ואדמותיהם. הפרויקט מתקיים בשיתוף בין עמותת זוכרות, עמותת בלדנא, האגודה הערבית לזכויות האדם וועד העקורים הפנימיים.

במהלך השנה (2015) עבדו 9 קבוצות שונות של צעירים פלסטיניים מתוך מדינת ישראל על גיבוש רעיונות ליישום השיבה שלהם לכפריהם שמדינת ישראל גירשה את תושביהם, הרסה את בתיהם ומנעה מהם לשוב. בחלק מהמקומות נבנו יישובים יהודיים, חלקם עדיין ריקים בתוך פארקים או חורשות.

תשעת המקומות ההרוסים הם: ספוריה (ציפורי), אלברוה (אחיהוד), אלמג'ידל (מגדל העמק), מיעאר (יעד), אקרת (גרנות הגליל), אלע'אבסיה (נתיב השירה), אללג'ון (קיבוץ מגידו), מג'דל עסקלאן (אשקלון) ומעלול (כפר החורש). בתמונה ניתן לראות את המודל של כפר אלברוה אחרי השיבה. צעירי\ות אלברוה רוצים לבנות את כפרם ההרוס כפי שהיה לפני הנכבה ולהרחיב אותו בבניה מודרנית. לא מוותרים על הזיכרון ובונים את העתיד.
בלי.