איך אומרים עַוְּדָה בעברית?
הכנס הבינלאומי השלישי לשיבת הפליטים הפלסטינים
21-22/03/2016

**פאנל: שיבה עכשיו! מודלים מקומיים (חלק 1)**

יו"ר: עמר אלע'בארי – מרכז תחום מרחב לשיבה בזוכרות

  • אקרית: כוחה של קהילה / נעמה אשקר: יו"ר עמותת קהילת אִקרִת. פעיל למען השיבה לכפרו. עובד בתחום המחשוב וההייטק.
  • מג'מאסין אלע'רבּי לגבעת עמל ב': קריאה ביקורתית של "טאבו-היסטורי" / דר'אורי דייויס – אנטי-ציוני ממוצא יהודי-אירופי, יליד 1943 בירושלים, אזרח ישראל של האפרטהייד, חבר המועצה הלאומית הפלסטינית ופת"ח

  • חשיפת תפקידן של נשים עקורות במימוש השיבה לעיירה קוזאראץ׳ (בוסניה והרצגובינה) / דר' סֶלמה פּוֹרוֹבּיץ' – פעילה חברתית וחוקרת הגירה בכפייה, מנהלת מרכז ללימודי פליטים ועקורים פנימיים, אוניברסיטת סרייבו
     

לצפייה בהרצאה בערבית

לצפייה בהרצאה באנגלית 

לצפייה בפאנל בעברית 

לצפייה בפאנל בשפות המקור של הדוברות/ים

***

מתחילת הנכבה ב-1948, מאות אלפי פלסטינים נעקרו ממולדתם כתוצאה מאלימות מתמשכת של מדינת ישראל והארגונים הציוניים נגד האוכלוסייה האזרחית. עד היום רוב הפלסטינים הינם פליטים המפוזרים במקומות שונים, חלקם אף נעקרו פעם שנייה ושלישית.

כ- 68 שנים מונעת מדינת ישראל מהפליטים הפלסטינים לשוב למולדתם.

זוכרות פועלת לקידום הכרה ואחריות של הציבור היהודי בישראל על חלקו בנכבה המתמשכת ומאמינה שיש לפעול למימוש השיבה של הפליטים הפלסטינים כתיקון המתבקש לנכבה.

הכנס מבקש להתבונן בדרכים השונות לקידום שיבה כיום ובמציאות שתיווצר לאחר השיבה המעשית של הפליטים הפלסטינים.נקודת המוצא של הכנס הינה ההכרה בזכות השיבה ומטרת הכנס הינה לבחון איך תתרחש השיבה בפועל, וכיצד היא יכולה להוות הזדמנות לחיים משותפים בארץ וליצירת משטר דמוקרטי, שוויוני וצודק עבור כלל התושבים והתושבות. הסוגיות אשר יידונו בכנס יתמקדו הן במציאות של אחרי שיבה בהיבטים שונים: מדיני, תרבותי, חינוכי, כלכלי ותכנוני; והן במרחבים ובפעולות עכשוויות המקדמות את השיבה בפועל.

הפעילות של זוכרות, ובכללה כנס זה, חותרת להגיע בעיקר לקהל היהודי-ישראלי מתוך כוונה לקדם דיון בנושא השיבה. עם זאת, הכנס פתוח לכל אדם המתעניין בשיבה ולאלו המעוניינות/ים לתרום לקידומה בפועל.

למידע נוסף על הנכס לחץ/י כאן