עתונות

פצע דיר-יאסין נפתח מחדש מחבר.ת: יוני מנדל
31/03/2007
מחקרו של מילשטיין עוסק במספר סוגיות. לדבריו, מספר ההרוגים עמד בתחילה על 254 בני אדם וירד בסוף ל-110. מילשטיין טוען כי "כלל לא היה טבח", אלא "לוחמה בשטח בנוי בה יש נפגעים רבים". את העדויות הפלסטיניות על ההתעללות והפגיעה בנשים וילדים הוא משווה ל"הגזמה לגבי הטבח בג'נין בזמן 'חומת מגן'. "אוכלוסיה אזרחית עלולה להיבהל בזמן מלחמה, פחד פסיכולוגי שגורם להחמרת התיאורים".היום יצויין בדיר-יאסין טקס יום השנה ה-59 לטבח. השנה, נאלצים המארגנים להתמודד עם ספר חדש שמנסה להפריך את העובדות.
59 שנה לטבח דיר יאסין מחבר.ת: יואב שטרן
31/03/2007
אתמול ציינו פעילי ארגון השמאל הרדיקלי "זוכרות" 59 שנה לטבח בדיר יאסין, בתהלוכה שהתקיימה סמוך לבתים שנותרו מן הכפר בשכונת גבעת שאול בירושלים. בטבח, שבוצע על-ידי כוחות אצ"ל ולח"י, נרצחו יותר מ-100 תושבים פלשתינאים בכפר. באזכרה השתתף לראשונה פליט יליד הכפר, שהשתתף בקבורת הקורבנות.אתמול ציינו פעילי ארגון השמאל הרדיקלי "זוכרות" 59 שנה לטבח בדיר יאסין.
"זוכרות" את הטרגדיה של הפלשתינים מחבר.ת: איתמר ענברי
28/02/2007
לאירוע שנערך במשרדי העמותה בתל-אביב הגיעו כמה עשרות בני אדם, מרביתם יהודים המזדהים עם פעילות העמותה, אך לצדם גם ערבים, שמגדירים את עצמם כפליטים פלשתינים בישראל, ואף אזרחים זרים התומכים בעמותה ובמאמציה להפיץ את המודעות ל"נכבה" בקרב הציבור הישראלי.עמותת "זוכרות" מנסה להציג לציבור היהודי את הצד הפלשתיני של אירועי 1948. המנהל איתן ברונשטיין חש שינוי ומדגיש: הכרה בגרסתם היא מפתח לשלום.
מפשירים ובוכים: עוד תגובה לסיורה של עמותת זוכרות בכפרין מחבר.ת: תומר גרדי
28/02/2007
את כל השממות שהשמימה הציונות היה צריך במהרה להפריח, לכבוש, לתפוס חזקה. היו צריכים לשם כך מה שנקרא "פרויקטים עתירי שטח". בערים בנו מונומנטים - בנייני האומה הוא דוגמה - פארקים, ומגרשי חנייה - גן צ'רלס כלור ומגרש החניה שבו הוא דוגמה, תל-אביב שנבנתה מן החולות על מנשיה. בסְפר עשו חקלאות. שטח מרעה הוא דוגמה. ושטח משוחרר, כמו ששונים לנו הלוך ושנו, לא יוחזר.עתיד גדול יכול להיות לתנועה הקיבוצית ולכל החיים כאן, בין הים לירדן.
תגובה לעיתון "הקיבוץ" מחבר.ת: צפירה יונתן, קיבוץ שריד
31/01/2007
פעולות העמותה ראויות ונועזות וזו רק תחילת הדרך, כי המשכה ראוי שיהיה, לדעתי, איתורם של אנשי הכפרים הנטושים וצאצאיהם, יצירת קשרים של הבנה ועזרה ואולי אפילו התנצלות...? ויותר מכך - פיצויים!פעולות העמותה ראויות ונועזות וזו רק תחילת הדרך, כי המשכה ראוי שיהיה, לדעתי, איתורם של אנשי הכפרים הנטושים וצאצאיהם, יצירת קשרים של הבנה ועזרה ואולי אפילו התנצלות...? ויותר מכך - פיצויים!
זוכרים, זוכרות מחבר.ת: אמנון להב, קיבוץ גלעד
31/01/2007
אם ערביי ישראל אכן יפנו את מבטם לעתיד, ולא יתבצרו באסונות העבר, הם ימצאו לבטח שותפים נאמנים בין תושבי הקיבוציםאם ערביי ישראל אכן יפנו את מבטם לעתיד, ולא יתבצרו באסונות העבר, הם ימצאו לבטח שותפים נאמנים בין תושבי הקיבוצים
תקומתם, חורבננו מחבר.ת: יניב שגיא, מזכיר עין-השופט
31/01/2007
אני סבור שזה המתכון הבטוח לכך שלעולם לא יהיה שלום. מי שבונה על מחיקת אופייה היהודי של מדינת ישראל, מבטיח לנו שנים רבות של קרע פנימי, ריב ומדון, שיובילו להסלמת היחסים, הרגישים כל-כך, בין הרוב היהודי למיעוט הערבי בישראל.‏ אני סבור שזה המתכון הבטוח לכך שלעולם לא יהיה שלום. מי שבונה על מחיקת אופייה היהודי של מדינת ישראל, מבטיח לנו שנים רבות של קרע פנימי, ריב ומדון, שיובילו להסלמת היחסים, הרגישים כל-כך, בין הרוב היהודי למיעוט הערבי בישראל.‏
דו"ח זיכרון ספרותי מחבר.ת: אורן קקון
31/01/2007
לפני שהגענו לעין השופט הספקתי לקרוא בחוברת שחולקה לנוסעים על משפחה שברחה כששמעה שהיהודים הולכים לכבוש את הכפר ובבהלת המנוסה נשכחה שם תינוקת, האחות הקטנה.לפני שהגענו לעין השופט הספקתי לקרוא בחוברת שחולקה לנוסעים על משפחה שברחה כששמעה שהיהודים הולכים לכבוש את הכפר ובבהלת המנוסה נשכחה שם תינוקת, האחות הקטנה.