מאמרים

שיבה כאוטופיה מחבר.ת: עדי אופיר
11/-0001
כשמעלים את זיכרון הנכבה בין יהודים, התגובות האופייניות הן תחושת איום, הכחשה, תוקפנות, לפעמים היסטריה. עד מהרה מתברר כי הפחד האמיתי הוא מפני השיבה, וגם כי הפחד מפני השיבה הוא אמיתי. אם נודה שגירשנו אותם, עוד ניאלץ להתיר להם לשוב.
מחשבות מעשיות על שיבה מחבר.ת: נורמה מוסי ואיתן ברונשטיין
11/-0001
מארע'רוש מחבר.ת: מאג'ד חמרה
11/-0001
האם ישנה מורשת ייחודית לתושבים הילידים בחיפה? התשובה, אכן. אלא שמורשת זו לא מבםודדת מכלל המורשֹות הפלסטיניות ואף העולמיות. התפתחות השפה למשל, כל שפה, הוא תהליך היסטורי מורכב שכל עם עבר, עד כדי כך שישנו דמיון בהיגיון של התגלגלות השפה, בדרך התפתחותה וביצירת האותיות, בחוויית של רבים מן העמים.
"היהודים התיישבו מול סלמה, לא רחוק מהפרדסים שלנו" מחבר.ת: רנין ג'ריס מראיינת את זהרה עבד אלקאדר אבו חאשיה ואת בנה, טלאת אבו חאשיה
11/-0001
מתוך סדק 2
"לא התעמקתי בזה בכלל" מחבר.ת: תומר גרדי מראיין את אלעזר דוידי
11/-0001
בשניים בספטמבר 1948 חיבר מפקד גדוד 23 של חטיבת הכרמל את פקודת המבצע לגרוש תושבי הכפר הונין: "הכוונה: לפרוץ לכפר הונין, להרוג מספר גברים, לשבות שבויים, לפוצץ כמה מבתי הכפר ולשרוף את הניתן לשרוף." בלילו של אותו יום מילאו חיילי הגדוד את הפקודה. הניצולים ברחו ללבנון. במקום שבו היה הונין נבנה המושב מרגליות, אולם לפני הקמת המושב עלו למקום אנשי קיבוץ דן. בחסות הקרן הקיימת לישראל ובמימונה, הם ביקשו להקים בקיבוצם את בית אוסישקין, מוזאון להיסטוריה וטבע. את המוזאון ביקשו אנשי הקיבוץ והקרן הקיימת לישראל לבנות מאבני בתיו של הכפר הונין. תומר גרדי ראיין את אחד מחברי הקיבוץ, נהג משאית שהשתתף בפרוק הכפר ובהובלת אבניו לקיבוץ.
"מבצע ביעור חמץ" מחבר.ת: נטלי ברוך מראיינת את אהרון מדואל
11/-0001
כפר שלם נוסד על אדמות הכפר הערבי סלמה. ראשוני המתיישבים בכפר שלם עוד זוכרים את פקודתו של בן גוריון 49- ' יושבו מהגרים יהודים, ברובם ' להושיב יהודים בכל בית ערבי נטוש, בכוונה לייהד את האזור. כך, בשנים 48 מזרחים, בכפר שלם. מאז, במהלך השנים הרבות, לא הוסדרה בעלות התושבים על הקרקע או זכויותיהם במקום. בימים אלו נאבקים תושבי כפר שלם בכוונה לפנותם מבתיהם בכח לטובת יוזמות נדל"ן. ביום שני ה– 24.12.2007 , ימים ספורים לפני ירידת הגליון לדפוס, פינו שוטרים ופקחי עיריית תל–אביב 30 משפחות מכפר שלם והרסו את בתיהם. נטלי ברוך, פעילה פמיניסטית–חברתית בתנועת "אחותי - למען נשים בישראל" ובתנועת "הקשת הדמוקרטית המזרחית", ראיינה את אהרון מדואל, תושב כפר שלם, מזכיר ועד השכונה, בן להורים ילידי תימן.
"יצאנו עם ג'יפ אחד, חזרנו עם שניים" מחבר.ת: עמיה גלילי מראיינת את איציק הדס
11/-0001
עד שנת 1967 היו ממזרח ללטרון שלושה כפרים פלסטינים, עמואס, יאלו ובית נובא. כבר במהלך המלחמה החלו חיילים וקבלנים פרטיים להרוס את שלושת הכפרים הריקים. מאוחר יותר הקימה הקרן הקיימת לישראל על שטחי הכפרים ההרוסים את "פארק קנדה". איציק הדס  היה בשנת 1967 חבר קיבוץ הראל, הסמוך לשלושת הכפרים. עמיה גלילי ראיינה אותו על הריסתם.
קטלוג Myopia 11/-0001 הפעולה של דיויד גוס מזכירה לי התבוננות במראה. הבחירה שלו להתבונן בחומה, או אולי חוסר היכולת לראות מעבר לחומה, לראות מי שנמצא מאחוריה, מחזירה את השתקפות הבבואה שלו עצמו. הפעולה של דיויד גוס מזכירה לי התבוננות במראה. הבחירה שלו להתבונן בחומה, או אולי חוסר היכולת לראות מעבר לחומה, לראות מי שנמצא מאחוריה, מחזירה את השתקפות הבבואה שלו עצמו.