זוכרות

נַכּבָּה (النكبة) היא מילה בערבית שפירושה “אסון גדול ” או “קטסטרופה”. הנכבה היא ההרס, הגירוש, הביזה, מקרי הטבח והאונס של תושביה הפלסטינים של הארץ ומניעת שיבתם של הפליטים הפלסטינים עם תום המלחמה במטרה להקים את המדינה היהודית. הנכבה היא גם האיסור ללמד ולזכור, המשך הריסתם של הישובים הפלסטיניים וההתעלמות מזכויותיהם של העקורים והפליטים. הראשונה בזכויות אלה היא זכות השיבה.

מטרתה של זוכרות היא לקדם הכרה ואחריות של הציבור היהודי בישראל על עוולות הנכבה ואת תפיסת השיבה של הפליטים הפלסטינים כתיקון המתבקש לנכבה וכהזדמנות לחיים טובים יותר לכל תושבי הארץ

 

זוכרות תפעל לאתגר ולקדם שינוי תודעתי, פוליטי ותרבותי בקרב הציבור היהודי בארץ על מנת ליצור את התנאים לחזרת הפליטים הפלסטינים ולחיים משותפים בארץ.

זוכרות מפעילה פרוייקטים שונים המקדמים את הבנת ההשלכות של הנכבה על החיים בארץ. אתר זה הוא אחד הפרוייקטים והוא מציע דרכים מגוונות להתמודד עם האירוע המכונן שהתרחש ב-1948. האתר מנגיש למשתמשיו מידע על היישובים הפלסטינים שישראל החריבה ועל מקומה של הנכבה בשיח הציבורי. באתר זה הנכבה ושיבת הפליטים מדוברות בקולות שונים – בדימויים, בעדויות, במפות, בוידאו, בכתיבה ועוד. 

לעדכונים שוטפים ניתן להירשם לניוזלטר.

זוכרות ברשת


contribution